fbpx

Єдина база оцінки майна: оцінювачів замінить робот.

Фонд державного майна України своїм наказом 18.07.2018 року ввів в експлуатацію Єдину базу даних звітів про оцінку.

До бази зібрані статистичні та аналітичні матеріали. Вона, за допомогою модулю електронного визначення оціночної вартості, звіряє “ринкову ціну” з тією, яка визначена оцінювачами. У разі розбіжності більше ніж заплановано ФДМ, звіт оцінювача не буде прийнятий до бази, та не буде присвоєнням унікального номера.

Звіт, не зареєстрований у єдиній базі даних, без присвоєного унікального номера, є недійсним.

Під час посвідчення правочинів, для яких законодавством передбачено отримання нотаріусом звіту про оцінку, нотаріус перевіряє реєстрацію такого звіту в єдиній базі даних звітів про оцінку та наявність присвоєного йому унікального номера.

Тобто, якщо звіт про оцінку не зареєстрований із присвоєнням йому унікального номера, операція купівлі-продажу нерухомості не відбувається, оскільки нотаріусом не здійснюється посвідчення договору. Зазначена норма передбачена п. 172.3 Податкового кодексу.

Змінами передбачено, що для запобігання заниженню бази оподаткування (оціночної вартості) під час продажу нерухомого майна передбачається створення єдиної бази даних звітів про оцінку об’єктів нерухомості.

Так, у разі продажу об’єкта нерухомості, розмір доходу визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта.

Можна констатувати, що цифрова революція вже навчила комп’ютери вираховувати ринкову ціну. Ми скоро побачимо, як зникне ще одна професія – оцінювач.

 

Тютюнник Сергій.