fbpx

Проблема передачі до комунальної власності інженерних мереж або об’єктів інженерної інфраструктури

З прийняттям 17.02.2011 року Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в державі втілюється принцип спрощення дозвільних процедур в сфері будівництва шляхом реєстрації об’єктів будівництва в залежності від категорії складності за декларативним принципом (повідомлення, декларація) або на підставі дозволу на виконання будівельних робіт. Також врегульовано питання участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту, яке полягає у перерахуванні замовником до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
На жаль, даним Законом не врегульовано багато проблемних питань, в тому числі тих, які ставлять замовників будівництва у майже безвихідне становище.
Зокрема, одним із таких питань є неможливість на даний час передачі замовником будівництва до комунальної власності інженерних мереж або об’єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких було передбачено технічними умовами, виданими відповідними органами місцевого самоврядування.
Станом на сьогоднішній день не існує жодної законодавчої норми, яка б регулювала це питання та передбачала обов’язок, а не право органів місцевого самоврядування прийняти у комунальну власність такі мережі та/або об’єкти.
В результаті того, що дане питання законодавчо не врегульоване, органи місцевого самоврядування користуються відсутністю обов’язку приймати до комунальної власності інженерні мережі або об’єкти інженерної інфраструктури (хоча при цьому зобов’язують замовників будівництва будувати такі об’єкти шляхом видачі відповідних технічних умов).
Таким чином виникає певна колізія, адже якщо органи місцевого самоврядування відмовляють в наданні дозволу на передачу до комунальної власності інженерних мереж або об’єктів інженерної інфраструктури, які були виконані у відповідності до технічних умов, наданих комунальними службами міста, села, селища, то фактично такі мережі залишаються у власності замовника будівництва, який по завершенні будівництва фактично не буде мати відношення до експлуатації будинків та інженерних мереж.