fbpx

Прозорі відносини з Водоканалом

Навіщо воді «паспорт»?

Вирішення актуальних екологічних проблем — раціонального використання водних ресурсів і захисту водних об’єктів від забруднення стічними водами — не уявляється можливим без належного контролю водоспоживання і водовідведення на промислових підприємствах, контролю якісних і кількісних показників, складу домішок в стічних водах, що скидаються.

Головним документом, зміст якого дозволяє дати оцінку існуючому стану систем і споруджень водопостачання і водовідведення на території кожного підприємства з точки зору впливу їх на довкілля та визначення шляхів для забезпечення сприятливого стану навколишнього середовища, є паспорт водокористувача підприємства (організації), або по іншому — паспорт водного господарства.

Для чого потрібен паспорт водного господарства, чому він став невід’ємним додатком до договору на послуги з водопостачання та водовідведення?

Метою розробки паспорта водокористувача є отримання даних і складання загального балансу водоспоживання та водовідведення підприємства з урахуванням витрат води за всіма видами водоспоживання, витрати і якості стічних вод, що скидаються підприємством.

Паспорт водного господарства розробляється відповідно до вимог «Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України» та «Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод у систему каналізації м. Дніпропетровська», затверджені рішенням виконкому міськради № 129 від 19.02.2015 р.

У паспорті дається аналіз нинішнього стану водно-каналізаційного господарства підприємства, визначаються витрати води за всіма видами водопостачання, показуються умови формування та відведення забруднених виробництвом, господарсько-побутових та зливних вод, їхній кількісний та якісний склад.

Обов’язковим додатком до водного паспорта є Довідка про водоспоживання –  вихідні дані для розрахунку та оформлення водного паспорта (на підставі цієї довідки проводиться розрахунок середньодобового споживання води підприємством за кожним кодом введення).

Відкривши паспорт водного господарства будь-якого підприємства, можна побачити, скільки підприємство споживає води і наскільки забруднену використану воду скидає в каналізацію після свого використання. У паспорті вказано і розраховано, скільки підприємство має витрачати води, яка межа забрудненості стоків допустима саме цьому підприємству тощо. Адже кожне підприємство скидає у міську каналізацію різну кількість стоків і різної якості. Очисні споруди міськводоканалу не можуть прийняти й очистити всі неконтрольовані скиди, у кожного підприємства є свій розроблений ліміт на кількість і якість стоків. Відтак, відповідно до лімітів, які встановлені в паспорті водного господарства, міськводоканал встановлює відповідні годинні, добові та місячні ліміти подачі води по районах міста.

Є ще одна важлива складова добування води і транспортування її до споживача – значні витрати електроенергії. У разі допущення нераціонального використання води це призводить  до надзвичайно великих матеріальних збитків, і тому дуже важливо, що в паспорті водного господарства раціонально розраховано ліміти водоспоживання для юридичних осіб, відповідно до державних норм та правил, що стає певним запобіжником понад нормованого використання води.

Складовою частиною паспорту водного господарства є питання стоків. До нього особливо прискіпливо ставиться міськводоканал. І ось чому.

На очисних спорудах один з етапів – біологічна очистка стоків. Корисні мікроорганізми (активний мул), які переробляють забруднену воду, дуже чутливі до відхилень забрудненості стоків і можуть загинути від надлишкової концентрації. Тому надзвичайно важливо контролювати якість і кількість використаної води, щоб із часом не виникло екологічного лиха. Адже в кінцевому етапі з очисних споруд вода потрапляє до річки.

Дотримання параметрів, визначених у паспорті водокористувача, в певній мірі надає надію на самоконтроль підприємств над якістю стоків і не допускати перевищення допустимих норм забруднення річок.

Замовлення і виготовлення паспорту водного господарства досить клопітка процедура. Для її розуміння і спрощення оформлення надаємо перелік необхідних документів: 

№ 1. Копії установчих документів (свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (ФОП), довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України тощо)

№ 2. Схема розмежування балансової належності мереж водопостачання і каналізації з визначенням точок передачі послуг

№ 3. Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах

№ 4. Копія договору з атестованою (акредитованою) лабораторією

№ 5. Копія аналізу стоків

№6. Генеральний план об’єкту в масштабі 1:500 з водопровідною та каналізаційною мережами та випусками до міської каналізації (п.6.2.Правила №37, п.14.2 Правил №190)

№ 7. Копія наказу на відповідальну особу за раціональне використання питної води, цілісність пломб та справну роботу пристроїв водомірного вузла, скид стічних вод, відбір проб стічних вод

№ 8. Санітарний паспорт на вигрібну яму (за наявності)

№ 9. Копія технічної документації на приєднання Підприємства до водопровідних та каналізаційних мереж КП «Дніпроводоканал»

№ 10. Копія затверджених в установленому порядку індивідуальних норм витрат води та стічних вод на виробництво продукції (при наявності останніх)

№ 11. Відомості про площу земельної ділянки (акт на право власності чи постійного користування, договір оренди, витяг з кадастрового плану тощо)

№ 12. Копія договору на мийку автотранспорту (за необхідності).

Зазначемо, що в разі відсутності у підприємства паспорта водного господарства служба обліку та реалізації водоканалу не має права укладати договір на послуги з водопостачання та водовідведення.

Фахівці «Інституту проектування і будівельних експертиз» опанували секрети виготовлення паспорту водокористувача, тому якщо вам необхідно оформити паспорт водного господарства і ви бажаєте отримати його без зайвого клопоту, —  звертайтеся.

Щиро раді допомогти!

Довідка за тел. +380976184922 Інженер — Пушна Наталія Петрівна.

E-mail: st7851490@gmail.com

 

??ВІСНИК ЗАБУДОВНИКА❗