fbpx

Виведення конденсату від розміщених на фасадах кондиціонерів. Проблема потребує врегулювання

На даний час набуло значного поширення розміщення громадянами, а також юридичними особами приладів охолодження (кондиціонерів) на фасадах будинків (будівель, споруд), в тому числі багатоповерхівок.
При цьому інколи власники відповідних приладів розміщують їх таким чином, що конденсат з них замість належним чином облаштованого та акуратного відведення і збору попадає в навколишнє середовище: на голови перехожих; на дахи чи фасади поруч розташованих будівель; на дахи балконів, створюючи при цьому ритмічний шум від капання; його розносить вітер і т.д. Крім того, в конденсаті, який виводиться, не виключається наявність забруднюючих речовин.
Такі дії власників приладів охолодження (кондиціонерів) часто стають об’єктом скарг з боку осіб, чиї права та інтереси порушуються. В багатьох випадках справи доходять до судового розгляду в прагненні позивачів усунути дію шкідливих факторів, спричинених виведенням конденсату від розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд) приладів охолодження (кондиціонерів) у не пристосовані для цього місця, а також відшкодувати завдану шкоду.
На рівні законів України жодні вимоги (обмеження) відносно виведення конденсату від розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд) приладів охолодження (кондиціонерів) на даний час не встановлені. Відповідальність за порушення в цій сфері також не передбачена.
Одночасно є наступні вимоги ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» з цього приводу:
– «п. 7.12.44 Не допускається виводити конденсат від приладів охолодження на фасад будівлі»;
– «п. 7.12.45 Слід застосовувати систему загального збору та відведення конденсату в зливову каналізацію від приладів охолодження. Допускається виводити конденсат в побутову каналізацію з розривом струмини через гідрозатвор.
Напірний конденсатопровід від убудованого в прилад охолодження насоса слід підводити до каналізації індивідуально. Допускається такі конденсатопроводи об’єднувати або приєднувати до системи загального збору конденсату з розривом струмини».
Також існують базові норми Цивільного кодексу України щодо обов’язків власників: «Власність зобов’язує… Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі» (ч.ч. 4-5 ст. 319).
З урахуванням вищевикладеного, з метою забезпечення чистоти навколишнього середовища та усунення (запобігання) порушень прав інших осіб, – питання обмеження безконтрольного виведення конденсату від розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд) приладів охолодження (кондиціонерів) потребує більш детального врегулювання.